כולנו מחוברים

נכתב בתאריך 8/11/2010 בשעה 19:13 מאת ליאור

imageכמו רבים אחרים, גם אני התמכרתי לסדרה "מחוברים". סדרה מצוינת שסיפקה להמון אנשים את יצר המציצנות.

להבדיל מתוכניות ריאליטי אחרות כדוגמת האח הגדול, מחוברים סיפקה לנו הצצה לחיים האמיתיים של אנשים. פתאום גילינו שגם בלי (או יותר נכון מעט) מניפולציות, בלי הדחות ובלי משימות, צפייה בחיים של המחוברים היתה חוויה מרתקת וממכרת.

זה לטעמי סוד ההצלחה של פייסבוק.

פייסבוק מאפשר לנו הצצה למהלך החיים של אנשים אחרים. הם נקראים "חברים" למרות שבפועל רובם מכרים מדרכה כזאת או אחרת.

במקום לצלם, אנשים כותבים מה עובר עליהם. במקום במאי ועורך, האלגוריתם של פייסבוק בוחר את החלקים המעניינים ביותר (ע"ס כמות הלייקים והתגובות).

אז נכון, זה פחות דרמאטי ופחות אמוציונאלי מוידאו, אבל זה בהחלט ממכר. אנחנו מתמכרים לראות מה עובר על החברים שלנו בפייסבוק.

ועכשיו תרשו לי להפליג ולחשוב כיצד יכול להיראות העתיד של פייסבוק בעידן שבו הטכנולוגייה תאפשר להציץ לחיים בצורה שדומה למה שראינו במחוברים.

תארו לעצמיכם שיהיו אנשים שיבחרו לשדר בשידור חי את החיים שלהם. הם יעשו את זה באמצעות מצלמת הוידאו בטלפון הנייד שלהם וישדרו כל הזמן.

האלגוריתם של פייסבוק (או של הסטארטאפ שיהווה אתגר לפייסבוק) יבחר את קטעי הוידאו המעניינים ביותר וישדר אותם לכל מי שבחר לעקוב אחרי אותם מחוברים.

מיליוני אנשים ישדרו את החיים שלהם בצורה רציפה. אלה שייצרו דראמה ושיחה יהפכו לדור החדש של כוכבי הפריים טיים. רק שהפריים טיים כאן יהיה מבוסס על האינטרנט.

נשמע לכם מדע בדיוני?

לא ממש.

זה מה שיוסי ואני ניסינו לעשות בפרק האחרון של שידורי הניסיון.

כמו שאתם יודעים, גם יוסי וגם אני מתפרנסים (טפו טפו) יפה. שידורי הניסיון זה תחביב משותף שלנו במסגרתו אנחנו בודקים את גבולות המדיה בעידן הדיגיטלי.

כשהתחלנו לצלם, צילמנו עם המצלמה הזאת:

image

את הפרק האחרון כבר צילמנו רק באמצעות האייפון תוך כדי שיחת סקייפ טרנס-אטלנטית.

אמנם עדיין לא הגענו למצב שבו ניתן לשדר את זה בשידור חי באיכות מספיק טובה, אבל אין לי ספק שהיום הזה יגיע.

וכשהוא יגיע, עולם התוכן בטלוויזיה יעבור מהפיכה. במקום אנשים מוכשרים כמו אבי ניר שמחליטים מה נראה ובמאים מבריקים כמו דורון צברי, הרשת החברתית תצמח להיות זאת שתראה לנו קטעי וידאו ערוכים מתוך החיים של החברים שלנו.

בכל מקרה, כל זה היה הקדמה לפרק האחרון של שידורי הניסיון. פרק שצילמנו באמצעות האייפון שלנו במחווה של שידורי הניסיון למחוברים.