בחזרה לעתיד–פוסט סיכום הביקור בכנס של דאסו

נכתב בתאריך 29/11/2010 בשעה 15:24 מאת ליאור

GetAttachment[1]

את הפוסט הזה אני כותב בגובה 30,000 רגל, בטיסה מפריז לת"א.

סיימתי עכשיו לצפות בטיסה בסרט סולט, הסרט החדש שבו מככבת אנג'לינה ג'ולי (מותר להגיד שהיא מהממת?). סרט ריגול חביב מלא אקשן, הפתעות ודמיון פרוע.

חשבתי לעצמי, האם בעולם האמיתי שירותי הביון מספקים כל כך הרבה אקשן ומזימות? אין סיכוי…

מצד שני, המציאות מוכיחה לנו כל פעם שהיא חזקה יותר מהדמיון.

ואז נזכרתי באחד מהסרטים הטובים ביותר שנוצרו אי פעם לגיקים כמוני, המטריקס.

האם יכול להיות שיום אחד גם אנחנו נחווה מציאות מדומה ולא נוכל להבדיל בינה לבין העולם האמיתי? ואיך זה קשור לעולם השיווק?

על זה בדיוק פוסט הסיכום שהחלטתי לכתוב בעקבות הביקור שלי בכנס הלקוחות השני של חברת דאסו סיסטמס בפריז. זוכרים את הגילוי הנאות? אם לא, הנה אני מזכיר.

אבל לפני שאספר לכם מה ראיתי ומה התובנות שלי, כמה מילים על חברת דאסו [זהירות, יח"צ]:

דאסו סיסטמס מפתחת כלים לתכנון ויצור בעזרת מחשב. היא קיימת 29 שנים כאשר לקוחותיהם משתמשים במוצרים שלהם לתכנון מוצרים החל ממחדדים ועד תכנון מטוסי בואינג. אולי חלק מכם מכירים את התוכנה Solid Works שהם פיתחו. יש להם מוצרים נוספים לתכנון תלת מימדי של מוצרים וסימולציות אשר מדמות את השימוש במוצר בעולם האמיתי. קו המוצרים שהכי מעניין אותי נקרא 3dvia והוא מאפשר לכל אחד לייצר עולם תלת מימדי שכל אחד יכול להיכנס אליו דרך האינטרנט. כדאי לכם להציץ בזה.

אם יש משהו שדאסו לא יודעים לעשות, זה לדבר אל אנשי שיווק. תנו להם לדבר למהנדסים ותראו איך הם פורחים. אבל ברגע שניצבים מולם אנשי שיווק, רואים איך הם זזים באי נוחות. זאת לא הטריטוריה שלהם.

ולמרות זאת, לתחום המציאות המדומה (Virtual Reality) יש פוטנציאל לעשות מהפיכות בתחומים רבים של חיינו כמו חינוך, שיווק, תיירות ועוד. זה מה שעניין אותי ולכן ניסיתי להבין מה הניצנים הראשונים שקורים בפועל ולאן זה יכול להוביל בעתיד.

בתחום השיווק, השימושים הראשונים מתמקדים במשחקי תלת מימד דרך האינטרנט. הנה לדוגמא פרוייקט שדאסו עשו בשיתוף פעולה עם נסטלה בצרפת, במסגרתו הם ייצרו קופסאות דגנים שמכילות חוויה תלת מימדית מיוחדת.

לא מדובר רק בגימיק של Augmented Reality (כמו שראינו בארץ בשנה האחרונה) אלה במשהו הרבה יותר מעניין. מדובר במשקפי תלת מימד עם מכוון אשר מאפשר למחשב לעקוב אחרי התנועה של הראש. בצורה הזאת מי שמשחק במשחק משתמש בתנועות ראש כדי להזיז העולם שהוא חווה בתלת מימד.a

כך זה נראה:

טכנולוגיה מהסוג הזה מאפשרת למותגים לייצר חוויה מסוג חדש במסגרתה הם יוצרים עולם תלת מימדי ומאפשרים לצרכנים לחוות את העולם בצורת משחק אינטראקטיבי. לא רע.

אבל השאלה המעניינת יותר היא לאן זה מוביל אותנו בעתיד?

כדי להבין את זה, ישבתי לשיחה מרתקת עם מהדי טיובי, שמוביל את אסטרטגיית האינטראקטיב בחברה.

האם לדעתך ניתן יהיה לייצר חוויה תלת מימדית שתהיה כל כך אמיתית כך שהמשתמש יחשוב שהוא בעולם אחר?

אם מתבוננים בדרך שבה ילדים משחקים היום במשחקי מחשב, הם חווים את העולמות התלת מימדיים כמשהו שהוא הרבה יותר Reality מאשר Virtual. בעתיד הם לא יבינו מה זה ג'ויסטיק ובשביל מה היה צריך כזה דבר. אבל עדיין מדובר בחוויה מוגבלת שבה הם משחקים מול מסך.

החוויה האולטימטיבית צריכה לתת למשתמש חוויה מלאה של היטמעות בעולם התלת מימדי, עולם שבו כל מרחב הראייה נוצר ע"י מחשב ובו אפשר לטייל וללכת ממקום למקום.

האם יש לכם אב טיפוס שמדמה חוויה כזאת?

כן. קוראים לו Virtusphere. זה מבנה עגול אליו נכנס אדם אחד שיכול לחוות מציאות תלת מימדית ב-360 מעלות כולל הליכה בתוך המרחב הוירטואלי. כשנכנסתי לראשונה ל-Virtusphere, הייתי בעולם תלת מימדי שייצג את הפירמידות במצריים העתיקה. זאת היתה הפעם הראשונה שהבנתי שנסיעה בזמן זה משהו אפשרי. הרגשתי שאני אחד האנשים הראשונים בעולם שחווים Time Travel. אין לי ספק שבעתיד, כשהטכנולוגיה תבשיל, לא נוכל להבדיל בין הסימולציה לעולם האמיתי.

אז, נוכל להציע לאנשים לבקר בירושלים של לפני 1000 שנה או בירושלים העתידית באמצעות סיור תלת מימדי בסימולטור. זה בדיוק מה שאנחנו עושים היום בתעשייה.

אם היום החוויה התלת מימדית נוצרת בעיקר בסרטי תלת מימד בקולנוע, בעתיד נוכל לייצר חוויה תלת מימדית אינטראקטיבית שבה האנשים ירגישו שמה שהם חווים זאת המציאות.

clip_image004

האם ניסתם לייצר כזאת חוויה בקולנוע?

כן. שיתפנו פעולה עם IMAX ויצרנו איתם חווית Virtual Reality בתוך אולם ה-IMAX. זאת היתה הפעם הראשונה ש-IMAX הציעו מופע אינטראקטיבי תלת מימדי. הצלנו ליצור חוויה של נסיעה בזמן ובמרחב. גם במקרה זה, העולם שייצרנו היה סיור במצריים העתיקה.

פגשתי שם אישה מבוגרת וחולה מאוד שאמרה לי שהיא תמיד חלמה לבקר במצריים ויודעת שאת החלום הזה היא לא תוכל להגשים לעולם. אז, אחרי שהיא השתתפה בסיור היא נגשה אלי עם דמעות בעיניים ואמרה תודה. תודה שהגשמנו עבורה את החלום וגרמנו לה לבקר במצריים.

עבורי זה היה רגע מרגש מאוד… רגע שבו הרגשתי סיפוק עז והבנתי מה הפוטנציאל שיש לטכנולוגיה שלנו.

עד כאן השיחה שקיימתי עם מהדי.

כמי שעוסק בשיווק, אין לי ספק שתחום ה-Virtual Reality יהיה להיט בקרב מותגים שכן מותגים מחפשים איך לרגש את הצרכנים וכאן מדובר בטכנולוגיה מרגשת מעין כמוה. אבל מעבר לזה, חזרתי נלהב מאפשרות לנסוע בזמן…

האם תהיה זאת דאסו סיסטמס שתגשים את החזון או חברה אחרת? אני לא יודע. אבל בהחלט הם נמצאים בנקודת זינוק מצוינת.