זה כבר לא מדע בדיוני – מחשבים הופכים לחכמים

נכתב בתאריך 15/2/2011 בשעה 9:21 מאת ליאור

clip_image001

זוכרים את הסרט אודיסאה בחלל?… במרכז יצירת המופת של ארתור סי קלארק נמצא מחשב שנקרא HAL. מחשב עם אינטליגנציה מלאכותית שיודע להבין, לחשוב, לדבר וגם להביע רגשות.

מאז שיצא הסרט בשנת 1968, אנחנו עדים לדוגמאות רבות בהם מחשבים מבצעים משימות אשר דורשות מידה רבה של אינטיליגנציה.

מחשבים מטיסים מטוסים, מקבלים החלטות לגבי השקעות בשוק ההון, מזהים תמונות ועוד. ב-1997, Deep Blue של IBM ניצח במשחק שח מט את אלוף העולם גארי קספרוב.

אבל מאז ועד היום לא היה מחשב אמיתי שהתקרב ולו במעט ליכולות הבידיוניות של HAL.

כל זה היה נכון עד אתמול…

אתמול נערך הקרב הראשון בין Watson, מחשב העל החדש של IBM, לבין אלופי משחק החשיבה Jeopardy, שעשועון הטריוויה הפופולארי בארה"ב.

השאלות שנשאלות במשחק הזה קשות ומורכבות מאוד. המנצחים בתחרות הזאת הם אנשים אינטליגנטים עם ידע רחב ויכולת ניתוח מרשימה.

אז מה קרה אתמול? (לינק לכתבה מפורטת) Watson ניהל קרב צמוד עם המתמודדים. לעיתים ניצח ולעיתים נוצח. התחרות ממשיכה בימים הקרובים, אז נדע האם המחשב הצליח לנצח את אלופי העולם.

Watson הוא בעצם Super Computer אשר פועל על 90 שרתים שעובדים במקביל. הוא לא מביע רגשות ויש לו עוד דרך ארוכה לעבור.

אבל הוא מייצג את הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה בני אדם יכולים לדבר אל המחשב, לשאול שאלה מורכבת ולקבל תשובות חכמות ומדויקות.

מהבחינה הזאת, Watson וההשתתפות ב-Jeopardy זה אירוע בעל חשיבות היסטורית. אירוע שממחיש את כל מה שחוקרי העתיד אומרים שנים רבות. האנושות מתקרבת בצעדי ענק לקראת העידן שבו מחשבים יהיו אינטליגנטים.

ככאלה, הם ישפרו את האינטליגנציה שלנו בני האדם. בנוסף ל- Augmented Reality נהיה עדים ל-Augmented Intelligence. מחשבים שמשפרים את היכולת שלנו לחשוב, להבין ולקבל החלטות.

האמרה של אלברט אינשטיין, I never think of the future – it comes soon enough, לא נשמעה מעולם מתאימה כל כך. העתיד מתקרב במהירות מדהימה והוא חזק יותר מסרטי המדע הבדיוני שראינו אי פעם…

  • ליאור

    אני יודע את זה. ועדיין, להבין את השאלה בטקסט חופשי ולתת תשובה אינטיליגנטית, זה הישג עצום