אפשר לקבל שור בבקשה?

נכתב בתאריך 7/12/2011 בשעה 8:37 מאת ליאור

image

לפני שבוע התחלתי במסע ליצירת המצגת שלי ב-TED בעזרת חכמת ההמונים, החכמה שלכם.

ישבוע ישבתי מול דף ריק ולא היה לי מושג קלוש מה אציג של על הבמה. השבוע, בזכות מאות רעיונות שקיבלתי מישראל ומהעולם (בזכות הפוסט הזה בדף הפייסבוק של TED שבו יש 1.6 מיליון אוהדים) כבר יש לי כמעט את כל הרעיונות שאני צריך כדי ליצור את המצגת הסופית (פרטים בהמשך).

אני רוצה לשתף אתכם בדוגמא אחת שהתחילה בפוסט הזה שכתבתי לפני 3 ימים. ביקשתי את עזרתכם ברעיון שיאפשר לי להציג את הרעיון של המצגת בצורה פשוטה וכזאת שתגרום לאנשים להגיד Aha! הבנתי.

20 דקות אחרי שפניתי אליכם כבר הייתי מוצף ברעיונות.

רעיון אחד בלט מעל כולם. הרעיון הגיע מאור שגיא, נער בן 16.

הוא הציע שאשחזר את הניסוי המוכר שהיה הבסיס לתיאוריית חכמת ההמונים.

במסגרת הניסוי, שנערך בתחילת המאה שעברה בכפר אנגלי, התבקשו אלו שנאספו בכיכר הכפר להשתתף בתחרות לניחוש משקלו של השור. אף אחד לא הצליח לקלוע בדיוק. החוקר הבריטי פרנסיס גלטון לקח את כל הפתקים עם הניחושים, חישב את הממוצע וגילה לתדהמתו שהממוצע זה המשקל המדויק של השור.

אור הציע שאני אשחזר את הניסוי, כלומר, אבקש שיהיה שור על הבמה. אבקש מכל המשתתפים לנחש מה המשקל שלו. במקום לכתוב את התשובה על פתק, המשתתפים יכתבו את הניחוש באמצעות הטלפונים החכמים (דרך אתר אינטרנט עם כתובת קצרה).

אחרי מס' דקות אציג את המשקל הממוצע שהתקבל מההמונים לעומת המשקל האמיתי שיהיה רשום על פתק במעטפה סגורה.

איזה רעיון מעולה?!….

אמרתי לעצמי, ייאלה, אני הולך לבקש ממארגני טד שור.

ישבתי וכתבתי את האימייל הזה:

Subject: A crazy/fun idea for my on-stage presentation

Hi,

As I'm building my presentation for TED 2012 using crowd sourcing, I asked the crowd for creative ideas that will help me demonstrate crowd wisdom during my talk.

I received more than 100 amazing ideas but one of them stood above all. It came from a fascinating 16 years old teenager.

It all starts with an old story from 1906 that was the foundation for wisdom of crowds theory. 

You probably know this story, but here's a summary just in case:

The British scientist Francis Galton stumbled upon an intriguing contest in his village. An ox was on display, and the villagers were invited to guess the animal's weight. Nearly 800 participated, but not one person hit the exact mark. Astonishingly enough he found out that the mean of those 800 guesses was the exact weight of the ox. This insight presages the idea of crowd sourcing and the wisdom of the crowd.

Now let's get back to the idea for my presentation. Take a deep breath…

I want to recreate this experiment on stage, but this time instead of using pen and paper, crowd wisdom will be collected using smart phones.

To do that, I need an ox on stage ! 🙂

(It could be another big animal, but if we wish to be true to the story, we're talking about an ox)

I need it for just 30 seconds in which I'll ask the audience (including everyone watching the live steam) to use their smart phones, enter a short url, and then enter their weight estimate.

After a few minutes, I'll show how the mean of their estimate is accurate. In order to have a backup plan, I'll start this process 24 hours ahead of time (using HD video of the ox) so that I'll have a backup number just in case.

I know it might sound a bit crazy. But I feel that this demonstration will have a big impact on the audience and will also be so much fun…

So can I have an ox please?…  Smile

Thanks,

Lior

אתמול אחה"צ (שעת בוקר בניו-יורק, שם נמצא הצוות של TED) לחצתי על Send.

עברה שעה ואין תשובה.

עוד שעה עברה ועדיין אין תשובה.

השעה 23:00 שעון ישראל, עדיין אין תשובה.

הלכתי לישון וזה מה שחלמתי:

אנשי הקשר שלי ב-TED מקבלים את המייל, מחזיקים את הראש ואומרים לעצמם "הבחור השתגע!".

הם יושבים בחדר ישיבות ומחליטים להודיע לי שהם מצטערים אבל אני לא אוכל להרצות ב-TED. שור? נו באמת. טעינו שחשבנו שאתה ראוי. סליחה, שלום ולא להתראות. בשלב הזה התעוררתי מהסיוט.

הלכתי למחשב, פתחתי את המייל ומה רואות עיני?

החברים ב-TED אוהבים מאוד את הרעיון! ממש מתלהבים! האחראית על הלוגיסטיקה על הבמה כתבה שהיא מייד מתחילה לבדוק איך אפשר להביא שור!

אז לא בטוח שבסוף נצליח. אבל גם כן, אני מבטיח לא ללבוש בגדים בצבע אדום…

אולה.

 • רונן גפני

  מדהים ליאור ! כל הכבוד על ה hotzpa  🙂 

 • Carlos Freund

  אל תשכלח לת'שפר את אור שגיא..!! אולי שיסע איתך כאסיסטנט….גם שניה של תהילה על הבמה בTED לא יזיק לו….

 • yoni tzuk

  גדול!!!

 • Aaronforst

  זה ענק, המשך בדרכך בטוחני שתצליח.
  וזה מראה שרק אנשים אוהבים את מי שחושב מחוץ לקופסא

 • Alon

  דבר ראשון רעיון מדהים, השור – זאת אומרת, דבר שני גם להציג את העניין שההרצאה על חוכמת ההמונים בוצעה ע"י ההמונים הינה בגדר הכרח לדעתי (אני כבר בטוח שתיהיה הרצאה מדהימה) .

  כמי שצופה ב-TED בקביעות אשמח לשני דברים:

  (1) להמשיך לעקוב עד לביצוע של ההרצאה (תקשר ברגע שעולה, כן) – וזה תלוי בי…
  (2) לשמוע איך בכלל מקבלים קריאה מ-TED להעביר הרצאה… (מייד הולך לחפש את תחילת הבלוג הזה, מקווה שלא התאכזב).

  הזה מציאה מדהימה הבלוג הזה, תודה רבה,
  אלון פיאדה
  http://www.hrus.co.il

 • אלון תודה רבה. 
  יש תשובות לכל השאלות שלך בפוסטים קודמים…. אבל התשובה הכי חשובה – צריך לחלום! 
  תודה על המחמאות. אני מבטיח להמשיך ולעדכן.
  ליאור

 • תודה רבה! אני כבר קונה קופצה כדי לצאת ממנה 🙂

 • אם הכל יהיה כמו שצריך, אני מתכנן להציג תמונה ואת השם שלו בשקף תוך כדי המצגת. מגיע לו!

 • תודה 🙂 לא סתם קוראים לזה חוצפה ישראלית…:-)

 • אסתי, בניסוי המקורי רוב המשתתפים היו אנשים פשוטים שלא עוסקים בתחום ולכן סביר שגם הם לא יודעים כמה שוקל שור. יכול להיות שאתן לאנשים כללי מסגרת לגבי משקל ממוצע של שור גדול וקטן כדי לשים דברים בפרופורציה.
  תודה

 • SimplyDaniela

  רק שתדע, שכאן (בארה"ב) עדיין עושים את ה'משחק' הזה בירידים למיניהם אבל משתמשים בחזרזיר מפוטם על שולחן עם גלגלים במקום שור…. ככה ש- just in case אם לא יילך עם שור, תוכל לנסות חזיר.
  בהצלחה!
  דניאלה

 • אלירם

  נהדר!
  קודם כל הערה, אם יצפו אנשים ב live stream וינחשו, דאג שכולם מנחשים את המשקל בפאונדים ולא בקילוגרמים או טון.
  שנית, אני מציע לך לכתוב שרשור נוסף עוד קודם ולבקש מהאנשים שינחשו את משקל השור שיספקו אנשי טד *לפני* שהם רואים אותו. המספר הזה אמור להיות פחות מדוייק, אבל יש סיכוי שממוצע הניחושים יהיה טוב למדי גם הוא.
  כל תוכל להציג בהרצאה את ממוצע הניחושים של האנשים שצפו בשור בלייב לעומת המשקל האמיתי, ואז כדי להגביר את אפקט הaha תציג את ממוצע הניחושים שקיבלת ממי שניחש על פי התמונה של השור ולסיום את ממוצע הניחושים של אנשים שבכלל לא ראו את השור.
  אם תצליח להראות שניתן להעריך משקל של שור בלי בכלל לדעת עליו כלום, זה כבר יהיה ממש מרשים.
  הייתי גם מוציא נתון שמראה (נניח) שממוצע הניחושים של האנשים שלא ראו את השור כלל, עדיין קרוב למשקלו האמיתי של השור יותר מאשר 70% מהניחושים הבודדים של הקהל שצפה בשור בלייב. 

 • אלירם, תודה רבה.
  חשבתי לצלם את השור לפני ההרצאה ולשתף את הוידאו יום או יומיים קודם. אז להתחיל את תהליך איסוף ההערכות דרך הרשת. אז יהיה לי ממוצע ומספר שאוכל להשתמש בו במקרה של תקלה וגם אפשר יהיה לבדוק שזה אכן עובד…
  תודה 

 • הי דניאלה, לא ידעתי. תודה על הפידבק!
  ליאור

 • אלירם

  חבל להשתמש במידע המוקדם רק למקרה תקלה, תשתמש בו בכל מקרה. זה מרשים שהקהל מנחש את משקל השור כשהוא צופה בו בלייב, זה יותר מרשים שקהל מנחש את משקל השור על פי תמונה, אבל להבין שחכמת ההמונים יכולה לנחש את משקל השור, אפילו בלי לראות אותו, באופן טוב יותר מאשר הניחוש הפרטי של רוב האנשים שחוזים בשור עומד מולם על הבמה, זה לדעתי מה שיכול לספק להרצאה שלך את אפקט הוואו ואת רגע ההבנה.
  בכל מקרה, אני בטוח שיהיה מדהים. המון בהצלחה. 

 • Yaniv

  So cool!

 • miriam

  Lior, I love it!!! for someone like me who do not understand much in computers all the cyber life behind, I do enjoy reading your daily (daily? more like every 30 seconds)  commends on FB.  And yes, I like the idea of the OX experiment.  I want you to know that in the construction filed, my field,
   a smart project manager always   chose the winning bid by selecting the the one who is the closer to the average price.  Right  in the middle.  So, you see, the wisdon of the crowed has strong legs.   Good luck  in TED. We are all very proud of you.

 • Mrosenblum

  אדיר

 • אתה גאון!!!

 • אורחת נחמדה

  איזה רעיון מדהים, תודה ששיתפת:)

 • Pingback: משתמש אנונימי (לא מזוהה)()

 • Frangi Sendi

  ליאור,הרעיון נשמע מצויין
  אבל אי אפשר להציג את הנושא מבלי להזכיר את אחד הדברים המושפעים ביותר מחוכמת ההמונים
  ויקיפדיה!!!!!
  מיליארדי הערכים שכבר נכתבו לא הולכים ברגל

 • Shimoni Ch

  קודם כל בהצלחה ! אני עוקב אחרי הסיפור בעיניין רב אבל קצת סקפטי, הסיבה לספקנות שלי ,היא ההבחנה בין האירוע בלונדון לבין האירוע הזה, באירוע בלונדון נשאלו כפריים שיש להם מושג כמה בערך שוקל שור ממוצע, כמה שוקל שור קטן וכמה שור גדול, ולכן הערכות שלהם היו מושכלות וסובבות את המשקל המדוייק, מה שאין כן באירוע הזה, שלאנשים אין אפילו כיוון כמה אמור לשקול שור כזה באיזה טווח זה נע וכו' מימילא נזרקות הצעות מגונות כמו 200 קילו ו 1,500, שהם בוודאי אינם הערכות מבוססות על איזהשהוא ידע ואפילו לא על ניסיון מוקדם כלשהוא, אני חושב שאם הייית שואל למשל כמה בן אדם פלוני שוקל, אז בוודאי היית מקבל תשובה סטטיסטית מדוייקת , למרות שיהיו גם אנשים שיסטו מהמשקל אפילו בטווח של 40% למעלה ולמטה, אשמח לתגובה בעיניין האם אני טועה בחשיבה הזאת ?

 • אם תעקוב אחרי הפוסט האחרון שכתבתי, פרסמתי תמונות אמיתיות של השור וביקשתי תשובות. קיבלתי מעל 200 הערכות מאנשים מכל רחבי העולם. החל מ-300 קילו ועד 8 טון! אבל הממוצע קולע ברמת דיוק מדהימה למשקל האמיתי.
  אין צורך להיות מומחה בשוורים כדי להעריך משקל. ברגע שרואים אדם ליד השור, אפשר להעריך את משקל השור לפי מכפלה של הערכת משקל של בני אדם.
  בכל מקרה, זה עובד מדהים. אני אחשוף את הנתונים המדויקים בהרצאה שלי.
  ליאור

 • נכון, ואני הולך להזכיר את זה בהרצאה.
   תודה

 • Many thanks 🙂

 • Pingback: Accuranker()