אפשר לקבל שור בבקשה?

נכתב בתאריך 7/12/2011 בשעה 8:37 מאת ליאור

image

לפני שבוע התחלתי במסע ליצירת המצגת שלי ב-TED בעזרת חכמת ההמונים, החכמה שלכם.

ישבוע ישבתי מול דף ריק ולא היה לי מושג קלוש מה אציג של על הבמה. השבוע, בזכות מאות רעיונות שקיבלתי מישראל ומהעולם (בזכות הפוסט הזה בדף הפייסבוק של TED שבו יש 1.6 מיליון אוהדים) כבר יש לי כמעט את כל הרעיונות שאני צריך כדי ליצור את המצגת הסופית (פרטים בהמשך).

אני רוצה לשתף אתכם בדוגמא אחת שהתחילה בפוסט הזה שכתבתי לפני 3 ימים. ביקשתי את עזרתכם ברעיון שיאפשר לי להציג את הרעיון של המצגת בצורה פשוטה וכזאת שתגרום לאנשים להגיד Aha! הבנתי.

20 דקות אחרי שפניתי אליכם כבר הייתי מוצף ברעיונות.

רעיון אחד בלט מעל כולם. הרעיון הגיע מאור שגיא, נער בן 16.

הוא הציע שאשחזר את הניסוי המוכר שהיה הבסיס לתיאוריית חכמת ההמונים.

במסגרת הניסוי, שנערך בתחילת המאה שעברה בכפר אנגלי, התבקשו אלו שנאספו בכיכר הכפר להשתתף בתחרות לניחוש משקלו של השור. אף אחד לא הצליח לקלוע בדיוק. החוקר הבריטי פרנסיס גלטון לקח את כל הפתקים עם הניחושים, חישב את הממוצע וגילה לתדהמתו שהממוצע זה המשקל המדויק של השור.

אור הציע שאני אשחזר את הניסוי, כלומר, אבקש שיהיה שור על הבמה. אבקש מכל המשתתפים לנחש מה המשקל שלו. במקום לכתוב את התשובה על פתק, המשתתפים יכתבו את הניחוש באמצעות הטלפונים החכמים (דרך אתר אינטרנט עם כתובת קצרה).

אחרי מס' דקות אציג את המשקל הממוצע שהתקבל מההמונים לעומת המשקל האמיתי שיהיה רשום על פתק במעטפה סגורה.

איזה רעיון מעולה?!….

אמרתי לעצמי, ייאלה, אני הולך לבקש ממארגני טד שור.

ישבתי וכתבתי את האימייל הזה:

Subject: A crazy/fun idea for my on-stage presentation

Hi,

As I'm building my presentation for TED 2012 using crowd sourcing, I asked the crowd for creative ideas that will help me demonstrate crowd wisdom during my talk.

I received more than 100 amazing ideas but one of them stood above all. It came from a fascinating 16 years old teenager.

It all starts with an old story from 1906 that was the foundation for wisdom of crowds theory. 

You probably know this story, but here's a summary just in case:

The British scientist Francis Galton stumbled upon an intriguing contest in his village. An ox was on display, and the villagers were invited to guess the animal's weight. Nearly 800 participated, but not one person hit the exact mark. Astonishingly enough he found out that the mean of those 800 guesses was the exact weight of the ox. This insight presages the idea of crowd sourcing and the wisdom of the crowd.

Now let's get back to the idea for my presentation. Take a deep breath…

I want to recreate this experiment on stage, but this time instead of using pen and paper, crowd wisdom will be collected using smart phones.

To do that, I need an ox on stage ! 🙂

(It could be another big animal, but if we wish to be true to the story, we're talking about an ox)

I need it for just 30 seconds in which I'll ask the audience (including everyone watching the live steam) to use their smart phones, enter a short url, and then enter their weight estimate.

After a few minutes, I'll show how the mean of their estimate is accurate. In order to have a backup plan, I'll start this process 24 hours ahead of time (using HD video of the ox) so that I'll have a backup number just in case.

I know it might sound a bit crazy. But I feel that this demonstration will have a big impact on the audience and will also be so much fun…

So can I have an ox please?…  Smile

Thanks,

Lior

אתמול אחה"צ (שעת בוקר בניו-יורק, שם נמצא הצוות של TED) לחצתי על Send.

עברה שעה ואין תשובה.

עוד שעה עברה ועדיין אין תשובה.

השעה 23:00 שעון ישראל, עדיין אין תשובה.

הלכתי לישון וזה מה שחלמתי:

אנשי הקשר שלי ב-TED מקבלים את המייל, מחזיקים את הראש ואומרים לעצמם "הבחור השתגע!".

הם יושבים בחדר ישיבות ומחליטים להודיע לי שהם מצטערים אבל אני לא אוכל להרצות ב-TED. שור? נו באמת. טעינו שחשבנו שאתה ראוי. סליחה, שלום ולא להתראות. בשלב הזה התעוררתי מהסיוט.

הלכתי למחשב, פתחתי את המייל ומה רואות עיני?

החברים ב-TED אוהבים מאוד את הרעיון! ממש מתלהבים! האחראית על הלוגיסטיקה על הבמה כתבה שהיא מייד מתחילה לבדוק איך אפשר להביא שור!

אז לא בטוח שבסוף נצליח. אבל גם כן, אני מבטיח לא ללבוש בגדים בצבע אדום…

אולה.