סיכום היום הרביעי ב-TED 2013

נכתב בתאריך 1/3/2013 בשעה 21:20 מאת ליאור

את הבוקר התחלתי בריצה לאורך החוף היפהפה של Long Beach. אתם יודעים כמה אני מתעלל בדיאטנית שלי, הגיע הזמן לגרום לה קצת נחת…

clip_image002

אלה ההרצאות שבלטו לטעמי. יש עוד עשרות רבות מצוינות אחרות, אבל זה בינתיים מה שנראה לי מעניין לשיתוף.

המושב הראשון נקרא Coded Meaning ובו בלטה לטעמי הרצאה אחת שהשאירה את כולנו עם פה פעור. מדובר באדם ספנסר, ד"ר למתמטיקה בהשכלתו, שדרן רדיו לפרנסתו אבל מורה למתמטיקה בנשמה. מעולם, אבל מעולם, לא ראיתי מישהו שמגלה תשוקה כל כך גדולה למה שהוא עושה. שוחחתי איתו אחרי ההרצאה ואמרתי לו שהוא צריך להיות זה שיתן השראה לתלמידים בכל רחבי העולם ויצליח אולי לשנות את השנאה שרבים כל כך חשים למקצוע הזה.

clip_image003

המושב השני עסק נקרא Indelicate Conversations, כלומר נושאים שלא פשוט לדבר עליהם. הם הלכו על זה ובגדול. תסלחו לי על המילה, אבל היתה הרצאת טד שעסקה בנושא קקי. הרצאה נוספת בנושא נקרופיליה של בעלי חיים (כלומר, בעל חיים שעושה את מה שהוא עושה לבעל חיים מת), הרצאה שהתמקדה בקולות שנשים עושות בזמן סקס וכו'. היה גם מרצה שהגיע עם מסיכה כדי שאי אפשר יהיה לראות את הפנים שלו. מדובר בעיתונאי ניגרי שמסתנן למקומות מסוכנים (כמו בתי כלא) כדי לחשוף שחיתויות והתעללויות. בחור צעיר בשם הבדוי Anas Aremeyaw, שמצליח להוביל לשינוי במדיה ממנה הוא בא, הרבה יותר מהרשויות או מגופי סיוע חיצוניים.

clip_image004

המושב השלישי התחיל בסטנדאפ קורע של בן אפלק שהפך להרצאה רצינית וחשובה (אבל גם קצת משעממת משהו) על קונגו.

clip_image005

אח"כ עלו לבמה פיטר גבריאל, וינט סרף (המכונה אבי האינטרנט, זה שהמציא את פרוטוקול TCP/IP) ו-2 חוקרים נוספים. הם דיברו על Internet of things אבל בכיוון חדש. האינטרנט הופך להיות התשתית לחיבור של רק בין אנשים אלה גם בין מכשירים. הם הראו איך התשתית הזאת הופכת להיות גם חיבור עם בעלי חיים. דולפינים שמפעילים מקלדת, קופים שמשתמשים מסך Multi-Touch והכל מתחבר דרך האינטרנט לאנשים אחרים ולמכשירים אחרים. מדהים…

clip_image006

לסיום, יש לי חדשות מעודכנות מהצוות בטד לגבי מועד פרסום ההרצאה שלי. הסיבה לעיקוב הפרסום באתר טד היא הקושי שקיים בעריכה של ההרצאה, במיוחד החלק האחרון.

הנה ההסבר: לפני סוף ההרצאה שלי, הקהל עמד על הרגליים ומחא כפיים, מה שנקרא Standing Ovation. רגע מרגש מאוד שנראה כך:

clip_image008

המנחה חשבה שסיימתי את ההרצאה ועלתה לבמה. אבל אני עדיין לא סיימתי… ולכן, אחרי מחיאות הכפיים, המשכתי כדי שאוכל לסיים את ההרצאה ולהודות לכל אלה שעזרו לי להכין את המצגת. בגלל שגם המנחה היתה על הבמה, קשה לערוך את זה וזה ייראה מוזר איך פתאום היא מופיעה. בכל מקרה, הם אמרו שהם מנסים לפתור את זה בעריכה ושנתאזר בעוד בסבלנות. הוא מאוד אוהבים את ההרצאה, רוצים כבר לפרסם אותה ומקווים שיצליחו לפתור את הנושא הבעייתי בעריכה בקרוב. אני כמובן אמשיך לעדכן אתכם.

טד נמשך גם היום אבל אני מקדים ויוצא בחזרה הביתה.

עצרתי לכמה שעות של Connection במנהטן כדי לנשום עוד קצת את העיר המדהימה הזאת ולעשות טיזינג לדיאטנית שלי…

clip_image009

תודה רבה לכולם על התגובות והפידבקים תוך כדי המסע שלי ב-TED 2013. עברתי חוויה אינטלקטואלית מדהימה ברמות שקשה לתאר ואני מחכה בקוצר רוח שאוכל לשתף אתכם בהרצאות הטובות ביותר שהיו באירוע ככל שהם יפורסמו.

חזרתי עכשיו לשדה התעופה בניו-יורק, ואני עולה עוד מעט על טיסה חזרה הביתה.

תודה לכולם 🙂