על הקשר בין בחירות לחכמת המונים

נכתב בתאריך 18/12/2014 בשעה 11:48 מאת ליאור

"האם הבחירות הם הביטוי האולטימטיבי לחכמת ההמונים? אם כן, מה התוצאות שלהם אומרות על המציאות?"

זאת אחת מעשרות שאלות שנשאלתי בנושא, במיוחד בתקופה האחרונה נוכח הקדמת הבחירות.

במקום לענות לכל אחד באופן אישי, החלטתי לכתוב את דעתי כאן באופן מפורט.

ראשית, בחירות הם ממש לא הביטוי האולטימטיבי לחכמת המונים. השאלה שהאזרחים נשאלים בבחירות היא רק באיזה מפלגה יבחרו. לא שואלים אותנו האם יש לנו רעיונות לפתרון בעיות בניהול המדינה.

אפשר לראות דוגמא טובה יותר לדמוקרטיה וחכמת המונים בניסוי שנעשה באיסלנד לכתיבת חוקה באמצעות חכמת ההמונים. דוגמא נוספת ניתן למצוא בהתנהלות של טאיואן במגיפת הקורונה, שם הרעיונות להתמודדות עם המגיפה מגיעים גם ע"י ניהול תהליך חכמת ההמונים רחב בקרב האזרחים.

ועדיין, בחירות הן כן ביטוי לחכמת ההמונים. אז איך זה יכול להיות שאחרי כל מערכת בחירות, רובנו מאוכזבים? האם זה אומר שרובנו טפשים?

וינסטון צ'רצ'יל אמר: "הדמוקרטיה היא שיטת המשטר הגרועה ביותר הקיימת, מלבד כל יתר שיטות המשטר שנוסו עד היום".

יש משהו ייחודי בישראל שמקצין את התופעה והופך כל בחירות מ-"חגיגה לדמוקרטיה" לאכזבה גדולה. בכל מה שקשור להתנהלות המדינה, יש בישראל קבוצות גדולות עם אינטרסים מנוגדים לחלוטין. הנשיא ריבלין התייחס אליהם בנאום השבטים המפורסם. לכן בכל מערכת בחירות, האינטרסים המנוגדים יגרמו למצבים של סחיטה וחוסר יכולת לבצע שינויים גדולים.

כולנו רוצים שינוי, אבל בעיה היא שכל קבוצה בתוך ההמון רוצה שינוי שהוא נוגד אינטרס של קבוצה גדולה אחרת.

כל עוד זה יהיה מצב, נמשיך להיות מאוכזבים אחרי כל מערכת בחירות.

אז איך בכל זאת חכמת ההמונים יכולה לעזור למדינות להתנהל?

הנה כמה משפטים מתוך הפרק האחרון בספר שאני כותב (המוח המשותף) שמתייחסים בדיוק לסוגיה הזאת:

בעתיד אולי נגיע למצב בו ממשלות ומנהיגים יסתמכו במידה רבה יותר על חכמת ההמונים בקבלת החלטותיהם. חכמת ההמונים ושיתוף חשיבה יכולה להיות בסיס לגרסה משופרתשל המשטר הדמוקרטי. אולי בעתיד נבחר פוליטיקאים ומנהיגים לא לפי החכמה שלהם, אלא על פי יכולתם ללמוד מחכמת הציבור הרחב, חכמת ההמונים.

האם יבוא יום ונעריך מנהיג על צניעותו? על נכונותו להיחשף? על יכולתו להבין שהוא אינו חכם יותר מהאנשים שהוא מוביל? בעתיד אני אתן את קולי לא לאלה שמעוררים בי את הרצון להצביע בעדם, אלא לאלה שיעוררו בי את הרצון לחשוב יחד איתם. אתן אמון במנהיג שיגיד, "אני לא יודע את התשובה, מוטב שאפנה אל הציבור ואשאל אותו". זוהי יכולה להיות דמוקרטיה במיטבה. במקום פוליטיקאים שיודעים ללחוץ ידיים, לנשק תינוקות ולהבטיח הבטחות, אני מייחל לראות פוליטיקאי שצובר חכמה מההמונים אותם הוא מנהיג. אני אצביע בעד פוליטיקאי כזה.