הנוסחה לאושר וכמה טיפים ללונדון

נכתב בתאריך 16/11/2016 בשעה 9:53 מאת ליאור

חזרתי מביקור קצר בלונדון לרגל הרצאה שהעברתי בועידה של חברת Earnix לבכירים בחברות פיננסיות גדולות שהגיעו מ-23 מדינות באירופה וארה"ב.

לפני ההרצאה, הקשבתי להרצאות אחרות ואני רוצה לשתף אתכם בכמה תובנות מתוך אחת ההרצאות הנפלאות ששמעתי.

ההרצאה היתה של ג'ייסון סטוקווד, מנכ"ל ענקית הביטוח Simply Business, חברת הביטוח הגדולה באנגליה. החברה זוכה שנה אחר שנה במקום הראשון בדירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהם באנגליה.

בדומה ל-Zappos האמריקאית, גם ב-Simply Business עושים מאמצים רבים כדי לגרום לעובדים להיות מאושרים. ג'ייסון שיתף בהרצאה את מה שהוא למד ומה שהוא מנסה ליישם כדי לספר את מידת האושר של עובדיו.

נגיע לנוסחה עוד מעט. בינתיים הנה כמה נתונים מעניינים שהוא הציג.

85% מהאנשים שעובדים כשכירים בארגונים לא אוהבים את העבודה שלהם.

אני סקרן לדעת מה התשובה שלכם לשאלה הזאת?…

לא די בכך שרוב האנשים לא אוהבים את העבודה שלהם, בשנים הבאות מקצועות רבים יוחלפו ע"י רובוטים ובינה מלאכותית.

סטוקווד הציג טבלה מרתקת שפורסמה בגיליון מיוחד על ה-Economist וכותרתה "הסיכוי שרובוטים יחליפו את המקצוע שלכם ב-20 השנים הבאות".

earnix0

לפי הטבלה הזאת, אם אתם חולמים על קריירה בטלמרקטינג או בראיית חשבון, תחשבו שוב…  מצד שני, רופאי שיניים ומרפאים בעיסוק ישמרו על המקצוע שלהם שנים רבות.

אז מה מאפיין את האנשים שאוהבים את העבודה שלהם? האם אפשר לבטא את המאפיינים האלה בנוסחה?

לדעת סטוקווד זה אפשרי והוא אף הציג את הנוסחה שלו לאושר. לא מדובר במחקר מדעי אלה בייצוג גרפי המבוסס על דעתו האישית ועדיין מדובר בגרף מעניין שגרם לי לחשוב.

אז הנה הנוסחה לאושר עפ"י ג'ייסון סטוקווד:

earnix2

earnix3

הסבר: ציר Y מתאר את מידת העניין, ציר X את הזמן. לפי סטוקווד, יש שלושה גורמים עיקריים לאושר של בני אדם (p + h + g): מראה חיצוני, חוש הומור ואינטיליגנציה וגורם אחד מרכזי שמקטין את מידת האושר (i) – כמות ההרגלים המעצבנים.

אפשר ליישם את הרעיון הזה גם בזוגיות. הנוסחה לאושר במערכת יחסים היא:

earnix4

אחת המסקנות המתבקשות היא שאולי היא בנוסף ל- "השקיעה בזוגיות", דרך יעילה להעלאת מידת האושר היא לחשוב על דרכים להקטין או לקבל עזרה בכל הסידורים המעצבנים שיש לנו בחיי היום יום.

עד כאן מה שלמדתי בהרצאתו הנפלאה של סטוקווד. אחרי שהקשבתי לעוד כמה הרצאות, במהלך ארוחת ערב חגיגית העברתי את ההרצאה שלי לקהל הנפלא. 

twobytwo_Earnix_Summit_2016-32

זוגתי התלוותה אלי לנסיעה ובזמנים שלא הרצתי, בילינו יחד. הנה כמה טיפים מאיתנו. לא מדובר באטרקציות התיירותיות המוכרות אלה דברים מיוחדים שבחרנו לעשות בקפידה.

בשנים האחרונות נפרסו בלונדון המון מסלולי אופניים ונקודות להשכרה במחיר זול (בדומה לתל-אופן). אם מזג האויר מאפשר זאת, אין כמו טיול אופניים. המסלול יכול להתחיל בצפייה באומנות רחוב וגרפיטי בשכונת Shoreditch דרך גדות התמזה, גשר London Bridge ומרכז לונדון. אפשר לקנות מצרכים בדרך ולעשות פיקניק בשלכת ב-Hide Park.

earnix5

עוד כמה טיפים (נכון לסוף 2016):

חנות ספרים עתיקים מעוררת השראה – Maggs (ליד Green Park).

מסעדה כיפית – The Duck & Rice (להזמין כמובן את ה-Duck).

קומדיית מצבים מצחיקה – The Comedy About a Bank Robbery

עד כאן מלונדון. תודה רבה לחברים מ-Earnix על ההזמנה להציג בכנס שלהם.