מי יעזור לנו להחליט על שינוי בקריירה?

נכתב בתאריך 28/12/2016 בשעה 13:23 מאת ליאור

ההחלטה על שינוי קריירה היא החלטה כבדת משקל.

אצלי התהליך ארך שנתיים ארוכות מהרגע בו שקלתי לפרוש מקריירה ארוכה במיקרוסופט ועד שהיה לי האומץ לעשות את הצעד, לפרוש מההי-טק ולהתחיל בלימודי דוקטורט.

עד כמה הקריירה שלי מגדירה אותי? מה יהיה עם המשכנתא? האם אני נוהג באחריות? מה באמת אני רוצה לעשות? מה יאפשר לי להתפרנס בכבוד אבל גם יהיה משמעותי עבורי ועבור אחרים? מה אני הכי אוהב לעשות? האם אוכל להתפרנס מזה? מה יגידו החברים ובני המשפחה שלי?

עסקתי לא מעט בנושא הזה בספרי המוח המשותף ובעבודת הדוקטורט. רוב האנשים נוהגים לשתף בהתלבטות זו רק בני משפחה ומספר מועט של חברים. יש חשש טבעי לשתף מעגלים רחבים יותר שכן במקרים רבים עדיין נמצאים במקום עבודה שאותו שוקלים לעזוב. רבים מאלה שאין להם מקור פרנסה קבוע, מתביישים בכך ומוצאים את עצמם בתחושת חוסר בטחון. אפשר בהחלט להבין למה.

המחקר המפורסם "עוצמת הקשרים החלשים" (לינק) של פרופ' מרק גראנובטר הראה ש-80% מהאנשים מוצאים עבודה באמצעות הקשרים החלשים שלהם ולא בעזרת החברים הטובים. מעבר לזה, בני המשפחה והחברים שאוהבים אותנו, דואגים לנו ושותפים לפחד שלנו.

תרשו לי להציע לכם 2 דרכים שיש בהם סיכוי לעזור להתמודד עם הפחד, לקבל מוטיבציה וגם רעיונות שעשויים לעזור.

הדרך הראשונה היא שימוש בחכמת ההמונים באופן אנונימי לגמרי. במקרה הזה אפשר לקבל מוטיבציה ועצות כלליות אבל לא הצעות עבודה מעשיות.

במקרים כאלה אני ממליץ בחום על אתר הישראלי AskPeople.co.il. האתר מאפשר להתייעץ באופן אנונימי במגוון נושאים כמו מערכות יחסים, לימודים, פיננסים, קריירה ועוד.

הנה דוגמא לאחת השאלות שהופיעו באתר לאחרונה:

ask1

(הנה קישור לקריאת הטקסט המלא וצפייה בעצות)

אנשים לא רק כותבים עצות אלה גם מדרגים את העצות האחרות. העצות שזכו למירב הלייקים מופיעות בראש העמוד. הנה 2 העצות שזכו למירב הלייקים בשאלה הזאת (מתוך 22 עצות):

ask2

האתר המקביל באנגלית נקרא Quora וגם בו יש אפשרות להתייעץ באופן אנונימי עם קהילה גלובאלית גדולה.

הדרך השנייה מתאימה למי שכבר לא עובד ויכול לשתף את ההתלבטות שלו באופן פומבי, מי שמסוגל למצוא את האמיץ כדי לשתף את ההתלבטות בשמו האמיתי, בכנות ובפגיעות. היתרון בדרך זו בכך שהיא יכולה להוביל לפגישות, ראיונות והצעות מעשיות למציאת הקריירה החדשה. אם 80% מהאנשים מוצאים עבודה באמצעות מכרים ולא חברים טובים, אז למה לא לפנות לכמה שיותר מכרים? לכל מי שפעיל בפייסבוק, הדרך היעילה ביותר היא לכתוב ולשתף את החברים בפייסבוק. רובם הרי הם לא החברים הטובים שלנו.

את הפוסט הזה אני מקדיש לבחורה שהתקשרה אלי לפני שבועיים ושיתפה אותי במצבה. היא סיפרה שהיא מחפשת פרנסה ושינוי בקריירה. בשלב מסוים, היא החלה לבכות. ליבי יצא אליה.

תקופת החגים היא זמן מצוין לעצור ולחשוב על העתיד. בדיוק כמו שאנחנו נוהגים לבקש חוות דעת שנייה בבעיות רפואיות משמעותיות, חכמת ההמונים יכולה לספק חוות דעת שנייה, שלישית והרבה יותר מכך.

חג שמח.