חילופי בתים

נכתב בתאריך 20/8/2019 בשעה 7:16 מאת ליאור

אני בחופשה משפחתית בצרפת. במקום להזמין מלון או דירת AirBNB, איילה אישתי אירגנה לנו חילופי בתים. הנה מה שהיא כתבה בעמוד הפייסבוק שלה:

 

מי שעוקב אחרי עלילות שיתוף הבתים של משפחת צורף, יודע שטסנו בחשש לבית שלא היה ברור מה עומד מאחוריו. בשיחות הטלפוניות המקדימות עם המשפחה שזה הבית שלה, הוסבר לנו שהם יהיו בפרו (לקחו את הבלון שלנו וטסו איתו למשפחה בפרו. מי שהיה בהרצאות שלי מכיר המנגנון המוזר אך מגניב הזה). עוד הוסבר לנו, שהבית הוא בעצם מבנה בן 250 שנה, בעיירה קטנה קטנה 40 דק נסיעה צפונית לפאריס. לא באמת ידענו למה לצפות. 

הגענו שלשום בלילה, ונפלנו מהכיסא. ובחיי, כזה עוד לא היה לנו. זאת ביי פאר החלפת הבתים ההזויה וההרפתקנית ביותר שהייתה לנו: הבית נראה כמו טירה, כולל קירות האבן של פעם, תריסי העץ הענקיים, מדרגות בנות מאות שנים ומיליון פריטי אספנות מימי הביניים בערך. בבית יש 8 חדרי שינה,שכל אחד מהם הוא בעצם יחידת דיור משל עצמה, כולל חדר אמבטיה ושירותים. למעשה, אלה לא חדרים, אלא אולמות. וכל זה לגמרי בחינם. אין מה להגיד, הכלכלה השיתופית הזאת – זה משו משו. 

מעבר לכביש – הכנסיה השכונתית. מהצד השני – נחל. ובצד השלישי (וזה הכי חשוב) הבולונז'רי המקומית ש-איך נאמר- יהיה פה מחיר כבד לשלם אחרי שגרים מול דבר כזה. וזה טעיםםםםםם ברמות אחרות. מתוק בדיוק במידה, לא מוגזם עם הפירות, טרי טרי נעשה על המקום כל בוקר. שני בקרים פה, וליאור כבר הפך למקומי, עומד בתור עם כולם לקרואסונים, בגטים ובעיקר – מתוקים.

*למי ששאל – איפה החסרונות? אז יש אחד ברור: האינטרנט לא עובר טוב דרך קירות האבן העתיקים האלה. הקליטה פה על הפנים. לא הייתי שורדת יותר משבוע. מזל שאנחנו פה בדיוק לשבוע ?

 

 

עד כאן הסטטוס של איילה (אפשר להגיב ולכתוב לה בקישור הזה).

 

עכשיו כמה הסברים ותשובות לשאלות נפוצות:

* איך מחליפים בתים? הפלטפורמה המובילה לחילופי בתים נקראת Home Exchange. אחרי שעשיתם מנוי לאתר, תוכלו להעלות שם תמונות ותיאור של הבית שלכם. כותבים מתי הבית זמין לחילופי בתים ואיזה איזורים בעולם מעניינים אתכם. הם מוודאים שהפרטים מדויקים ואז מאפשרים לכל המנויים שלהם לבדוק אפשרות לבצע חילופי בתים. אפשר להחליף גם רכבים.

 

* כמה זה עולה? מנוי שנתי באתר עולה 159$. וזהו. לא משלמים על בתי מלון ומתארחים בבתים מדהימים בכל העולם. לפעמים מחליפים גם רכבים. המחיר הוא שאנשים אחרים מתארחים אצלכם בבית (בפסח האחרון התארחו אצלינו זוג פנסיונרים מצרפת אחרי שקיימנו שיחת סקייפ וראינו שמדובר בזוג מקסים).

 

* איך זה קשור לחכמת ההמונים? חכמת ההמונים מייצרת שיתוף מוחות. כלכלה שיתופים מאפשרת שיתוף משאבים. ולא מדובר רק בחילופי בתים. היום ארגונים רבים משתפים בינים ובין עצמם משרדים, רכבים, ציוד ועוד.  

 

המשך קיץ נעים