תחזית חכמת ההמונים לחזרה לשגרה

נכתב בתאריך 23/3/2020 בשעה 15:45 מאת ליאור

הערה: התחזית המובאת כאן נכתבה בסגנון כתיבה פשוט ואיננה פרסום אקדמי.

תקציר.

בתהליך חיזוי המבוסס על 549 ישראלי במתודולוגיה של חכמת ההמונים, התחזית להתחלת החזרה לשגרה בישראל (תחת מגבלות של משרד הבריאות) היא החל מה-15 במאי. סביר להניח שהחזרה לשגרה תהיה הדרגתית ואף יהיה גל נוסף בשנה הבאה. יחד עם זאת, לפי תחזית שמובאת כאן, החל מאמצע מאי מספר הנדבקים היומי בקורונה ירד בישראל באופן עקבי עד לרמה נמוכה מאוד ותתחיל חזרה לשגרה כולל הפסקת הריחוק החברתי, אפשרות לטוס, להשתתף באירועים וכו'.

מספר מומחים בישראל העריכו שהחזרה לשגרה תחל אחרי חג הפסח. התחזית המובאת כאן לעומת זאת חוזה התחלת חזרה לשגרה חודש לאחר מכן, החל מאמצע מאי.

רקע תיאורטי.

תופעת חכמת ההמונים קיימת מחקר ההיסטוריה בקרב קבוצות של בעלי חיים ובני אדם הפועלים לעיתים יחד בצורה שנראית אינטיליגנטית. המחקר הראשון שהציג את התופעה פורסם בשנת 1907 ע"י פרנסיס גלטון (קישור) ומאז פורסמו מאות מחקרים שבחנו את התופעה.

ניתן לקרוא מבוא וסקירת ספרות מפורטת בעבודת הדוקטורט שפרסמתי (אונ' בר אילן בהנחיית פרופ' דוד פסיג, קישור).

התנאים העיקריים לקיום חכמת ההמונים הם גיוון (Diversity), קהל גדול, אפשרות לחשיבה חופשית ללא מניפוצליה.

אחד המחקרים החשובים בנושא חיזוי על בסיס חכמת ההמונים פורסם ע"י Tetlock ו-Shoemaker בשנת 2016. במאמר שפורסם ב-Harvard Business Review (קישור) הם השוו תחזיות של מומחי ה-CIA שניסו לחזות אירועים עתידיים לתחזיות המבוססת על חכמת ההמונים. הם הראו שהתחזיות המבוססות על חכמת ההמונים מדויקות ב-30% יותר מאשר התחזיות של מומחי ה-CIA בצורה עקבית לאורך 4 שנים בהן נערך המחקר. תיאור מפורט פורסם בספרם "תחזיות על" (בהוצאת כנרת זמורה ביתן, קישור).

התחזית המובאת כן מבוססת על ההנחה שניתן לבצע תהליכי חיזוי על בסיס חכמת ההמונים. הנבואה ניתנה לשוטים ואף אחד לא יודע בוודאות מתי יסיים משבר הקורונה. הניסיון שמובא כאן לחזות את סוף המשבר הוא ניסוי נוסף שמטרתו לבחון את חכמת ההמונים ככלי לביצוע תחזיות.

שיטה.

איסוף הנתונים התבצע במשך 8 ימים, החל מה-12.3.2020 ועד ה-20.3.2020. השאלון הופץ ברשתות החברתיות (קישור).

השאלה שנשאלה היתה: "החל מאיזה תאריך להערכתך תתחיל חזרה לשגרה? ההגדרה לשגרה: מספר הנדבקים היומי בקורונה ירד בישראל באופן שיטתי עד לרמה נמוכה מאוד; משרד הבריאות בישראל יאפשר חזרה כמעט מלאה לשגרה (תחת הגבלות מינימליות) כך שניתן יהיה לחזור לטוס, להשתתף באירועים וכו'?".

ממצאים.

במחקר השתתפו 549 ישראלים, 236 גברים ו-313 נשים. מתוכם 30 אנשים העידו על עצמם שהם אנשי מקצוע בתחום הרפואי. הגיל הממוצע 44.

ניתוח הנתונים מראה שהתאריך החציוני הוא ה-15 במאי 2020. הממוצע הוא 1 ביוני 2020. התאריך הרחוק ביותר היה 2 במאי 2021. כאשר בוחנים את הנתונים של אנשי המקצוע בתחום הרפואי, החציון הוא ה-17 במאי 2020 (בהפרש של יומיים בלבד לעומת שאר המשיבים) והממוצע נשאר ה-1 ביוני 2020.

גרף הבא מציג את פיזור הנתונים. בגרף ניתן לראות ארבעה התאריכים שזכו למירב התחזיות והם: 14.4, 30.4, 14.5 ו-31.5.

דיון ומסקנות.

מנכ"ל משרד הבריאות אמר את הדברים האלה באולפן שישי ב-20.3.2020 (קישור) "אנחנו כמובן חושבים על היום שאחרי. אנחנו רוצים אחרי פסח להחזיר את המשק לרמת פעילות יותר גבוהה". מומחים נוספים עמם שוחחתי אמרו דברים דומים והעריכו שאחרי חג הפסח תתחיל החזרה לשגרה. חג פסח מסתיים ב-15 באפריל. לפי חכמת ההמונים החזרה לשגרה תתחיל ב-15 במאי, חודש לאחר מכן.

ניתן להעריך בזהירות את מועד החזרה לשגרה גם במדינות נוספות. המצב בעולם שונה מאזור לאזור. בסין מספר החולים החדשים יורד בצורה עקבית ונראה שבקרוב תחל שם החזרה לשגרה. באיטליה וספרד מספר הנדברים הולך וגודל ועדיין לא החלה האטה במספר החולים.

בשנת 2015 ביל גייטס הזהיר מפני המגיפה הבאה. בהרצאה שהעביר ב-TED (קישור) הוא חזה את התפשטות מגיפת הקורונה ואת האתגרים שאנחנו עומדים בפניהם היום. ב-19 במרץ 2020 ביל גייטס סיפק את התחזית שלו לסוף המגיפה (קישור): "מדינות אשר יעשו עבודה טובה בבדיקות ובסגירת הפעילות ("Shut Down") יגיעו למספר קטן של מקרים חדשים בתוך 6-10 שבועות ואז יוכלו להיפתח בחזרה ("Open back up").

להבדיל מהתחזית של מנכ"ל משרד הבריאות ומומחים נוספים עמם שוחחתי, התחזית הזאת של ביל גייטס תואמת לתחזית חכמת ההמונים לגבי החזרה לשגרה בישראל. הבידוד החברתי בישראל החל ב-16 במרץ וה-15 במאי יגיע כ-8 שבועות לאחר מכן.

ניתן לנסות לחזות את מועד התחלת החזרה לשגרה במדינות נוספות על בסיס הממצאים האלה ולטעון שמדינות שפועלות בצורה טובה יתחילו לחזור לשגרה כ-8 שבועות לאחר שהחלו במדיניות של ריחוק החברתי ובדיקות המוגברות.

מגבלות המחקר באות לידי ביטוי בכך שהוא נעשה בקרב קהל של ישראלים בלבד. בנוסף, מספר אנשי המקצוע בתחום הרפואי שהשתתפו במחקר קטן ואיננו מספיק כדי לייצר תחזית המבוססת על חכמת המונים בקרב מומחים.

התחזית המובאת כאן מהווה ניסיון ראשון לעשות שימוש בחכמת ההמונים לחיזוי סוף המשבר. כולי תקווה שניתן יהיה לשאוב קצת אופטימיות ועידוד מכך שגם לדעת חכמת ההמונים מדובר במשבר חולף בו נתחיל לחזור לשגרה תוך חודשים ספורים.

הנה שיחת זום שקיימתי בנושא התחזית:

ומילה אחת נוספת של זהירות לסיום: מדובר בתחזית בלבד. חכמת ההמונים לא נכונה תמיד. גם מומחים טועים וגם ההמונים טועים. נמתין ונראה כיצד הדברים יתפתחו.

תודה רבה,

ליאור

הרשמה לניוזלטר שלי לקבלת עדכונים נוספים בקישור הזה – http://liorzoref.activetrail.biz/newsletter

אשמח לקרוא ולהגיב לתגובות שלכם לפוסט הזה בקישור הזה.