איך לערוך ליל סדר בסגר יחד עם הסבים, הסבתות, החברים וחיילים בודדים

נכתב בתאריך 8/4/2020 בשעה 7:49 מאת ליאור

לפני הכל, נסו לארגן לסבים ולסבתות מקל סלפי עוד לפני ליל הסדר.

צריך למנות עורך סדר בזום. רצוי חנון (כמוני) ששולט בזום ויכול להדריך את בני המשפחה לפני הסדר. יש עורך אחד אחראי על כל מי שיצטרף לסדר המורחב.

מומלץ להזמין את הסבים, הסבתות, החברים הקרובים (בארץ ובחו"ל). נסו לאתר גם חיילים בודדים או אנשים בודדים שאתם מכירים. אבל לא יותר מידי ע"מ שאפשר יהיה לנהל את התהליך ולשמור על אווירה משפחתית.

אם יש טלוויזיה בסלון בקרבת שולחן הסדר, חברו אותה למחשב עם זום. בדרך הזאת ניתן לראות במסך גדול עד 49 משתתפים בו זמנית. השתיקו את הרמקול ותשארו על Mute.

על כל שולחן צריך להיות טלפון על מקל סלפי שאפשר להזיז ממקום למקום. זה המכשיר העיקרי לחיבור המיקרופון והרמקולים. כל שאר המחשבים/טלפונים חייבים להיות ב-Mute ובמצב השתק (אחרת יהיה Echo ולא ניתן יהיה לשמוע כלום). עורך הסדר יכול (וצריך) להעביר את כולם ל-Mute ALL בחלקים המתאימים ולפתוח מרחוק ברגעים הנכונים את המיקרופון בטלפונים שנמצאים אצל המשפחות הרחוקות.

עורך הסדר צריך להיות עם לפטופ על שולחן הסדר. דרכו הוא ששולט ב-Mute ו-UnMute ובמקביל שולח הודעות בקבוצת WhatsApp מתי פותחים מיקרופון ושרים/קוראים בהגדה יחד. צריך להסביר לילדים הקטנים שאסור להם לגעת בטלפון ובמיוחד לא בכפתור Mute.

רוב הזמן כל משפחה מנהלת את הסדר באופן עצמאי תוך כדי שאפשר רק לראות את שאר המשתתפים שנמצאים בזום במשפחות שלהם. מסבירים לכולם שהיציאה מ-Mute נעשית רק כאשר מחליטים יחד כולם להתחבר לכמה דקות. לדוגמא – לשיר מה נשתנה ובחלקים מרכזיים נוספים בסדר. ובסוף כל חלק כזה, חוזרים ל-Mute.

קובעים להתחיל את הסדר בערך בשעה אחת יחד כדי שאפשר יהיה לעצור בטווחי זמן דומים לחלקים המשותפים.

בזמן האוכל אפשר לפתוח מידי פעם את ה-Mute ולהציג לכל המשפחות האחרות את ארוחת החג. בכל שלב כדאי למקם את מקל הסלפי והטלפון קרוב למי שמדבר. תוך כדי שאפשר להציץ במסך הטלוויזיה ולראות מה קורה במשפחות האחרות. ולא לשכוח להחזיר ל-Mute כשמסיימים לדבר.

משפחות עם ילדים קטנים צריכות להכין את האפיקומן מראש בכל משפחה. ואז בזמן שמחליטים יחד, הילדים בכל משפחה מחפשים את האפיקומן ויש תחרות מי תהיה המשפחה הראשונה בה אחד הילדים מוצא את האפיקומן.

שימו לב שהחשבון החינמי של זום מאפשר פגישות של עד 40 ואז אפשר להיכנס לקישור המקורי ולהמשיך. לחילופין אפשר לקנות מנוי חודשי בעלות של 15$.

מומלץ להקליט את הסדר למזכרת (Record בזום). בעתיד הרחוק כאשר נראה את זה לילדים ולנכדים, הם לא פשוט לא יאמינו…

יש לכם עצות ורעיונות נוספים? כתבו לי ואשמח לעדכן את המסמך הזה.

מוזמנים לשתף עם אנשים נוספים לקראת לילד הסדר.

מאחל בריאות וחג פסח שמח.