איך מקבלים הזמנה להרצות ב-TED?

מידי פעם שואלים אותי "איך גם אני יכול לקבל הזדמנות להרצות ב-TED?". בדף הזה ריכזתי את המידע לכל מי שמתעניין בנושא.

ראשית, חשוב להבין שיש 2 סוגים של אירועי TED ולכן אחלק את ההסבר לפי סוגי האירועים

הרצאה באירוע TEDx מקומי בישראל

אירוע TEDx הם אירועים שמאורגנים באופן עצמאי ע"י מתנדבים בארץ (ובכל העולם) ואשר מקבלים רשיון מ-TED העולמי להשתמש בשם TEDx. מדובר באירועים ברוח כנס TED העולמי ורבים מהם מהווים במה נפלאה להרצאות.

מידי שנה מתקיימים בישראל כ-20 אירועי TEDx. ניתן לראות רשימה מעודכנת בלינק הזה. לכל אחד מהאירועים יש את השם (ולפעמים גם את המייל) של המארגן. אתם יכולים לפנות למארגנים ולהציע את עצמיכם כמרצים.

רוב ההרצאות מתקיימות באנגלית והמארגנים מצלמים ומעלים וידאו עם ההרצאות לערוץ מיוחד של TEDx ב-YouTube.

יש צוות ב-TED שצופה בהרצאות ע"מ לאתר הרצאות מעניינות במיוחד. אמנם זה נדיר אבל בהחלט קורה שהרצאה שהתקיימה באחד מאירועי TEDx בישראל מתפרסמת באתר ted.com העולמי. לדוגמא, ההרצאה הנפלאה של פרופ' שמעון שוקן ב-TEDxTelAviv פורסמה באתר TED ולאחר מכן הוא גם קיבל להעביר הרצאה נוספת ב-TED העולמי.  

הרצאה באירוע TED העולמי

אירוע TED מתקיים פעם בשנה. הכנס הגדול ביותר התקיים בעבר ב-Monteray, אח"כ ב-Long Beach קליפורניה וכיום הוא מתרחש ב-Vancouver, קנדה, בד"כ בחודש אפריל. יש שנים בהם מתקיימים אירועים נוספים ברחבי העולם כדוגמת TED Global, TED Summit ועוד.

רוב המרצים בכל אירוע נבחרים ע"י צוות מצומצם של אנשים ב-TED בראשות כריס אנדרסון שעומד בראש TED. איך הם מאתרים את המרצים? שאלה טובה. בד"כ מדובר באנשים שפרסמו ספר מצליח, חוקרים בעלי שם, מנהיגים בולטים, זוכי פרס נובל וכו'.

בשנת 2012 החליט הצוות ב-TED לקיים לראשונה אודישן למרצים חדשים. כמה מאות אנשים הגישו מועמדות, אני בניהם. כ-20 הוזמנו לעבור אודישן מול קהל חי בניו-יורק. מתוכם, שלושה הוזמנו להרצות ב-TED. לשמחתי זכיתי להיות אחד מהם.

מאז נערכו אודישנים כמעט כל שנה (אם כי זה לא משהו שמובטח שיתרחש). מידע והרשמה לאודישן מתפרסם בבלוג של TED. לכן אם אתם מעוניינים לנסות את המסלול הזה, כדאי לכם לעקוב באופן רצוף אחרי הבלוג הזה.

אתם יכולים לקרוא את סיפור המסע המפורט שעברתי בלינק הזה.

שיהיה בהצלחה!

ליאור

 

תשובות לשאלות נפוצות:

האם זה שווה את המאמץ?

אם יש לכם רעיון טוב ותשוקה לחשוף אותו, TED זאת במה נפלאה. מצד שני, חשוב להבין שמדובר בהשקעת זמן רב בהתכוננות, חזרות רבות ולא מעט לחץ בהעברת הרצאה קצרה באנגלית. האם זה שווה את המאמץ? זאת שאלה שהתשובה עליה שונה מאדם לאדם. 

איזה סוג הרצאות הם מחפשים?

הרעיון מאחורי TED הוא Ideas Worth Spreading. הם מחפשים רעיונות ששווה להפיץ. רעיונות מקוריים, יצירתיים, מעניינים.

ניתן ללמוד הרבה על מה שהם מחפשים בהרצאה הזאת של כריס אנדרסון.

איך מתכוננים להרצאה ב-TED או TEDx

הרצאת TED היא הרצאה קצרה באורך של עד 18 דקות. הרצאה כזאת דורשת הכנה ואימון רב ע"מ להצליח ליצור אימפאקט גדול בזמן כל כך קצר.

את עיקר האימון עברתי בעזרת מייקל וייס ואביגיל טננבאום הנפלאים. אתם יכולים לקרוא מידע וליצור איתם קשר באתר http://virtuozo.com/ (כיום הם מאמנים את המרצים בכנסי TED העולמיים).

האם משלמים למרצים ב-TED?

לא. המרצים לא מקבלים שכר עבור ההרצאה וההכנות. מי שמתקבל לעבור אודישן (בד"כ בניו-יורק), צריך לדאוג למימון הנסיעה בעצמו. המרצים ב-TED מקבלים מימון לטיסה, מלון וכמובן השתתפות בכנס עצמו.