אירוע השקת "המוח המשותף"

נכתב בתאריך 19/9/2015 בשעה 7:21 מאת ליאור

יש משפט יפה מאוד שאמר בנימין שלו: "שמחות צריך ליצור, צרות באות לבד".

אחרי השקת הספר בארה"ב ובהולנד ולפני ההשקה בדרום קוריאה, עצרתי לחשוב מה אני רוצה לעשות בהשקת הספר בישראל.

שמחות צריך ליצור אז החלטתי שאני רוצה ליצור משהו שמח, חוויה מהנה עבור אלה שלקחו חלק ביצירת הספר, עבור החברים שלי, בין אם שאנחנו מכירים דרך הרשת ובין אם בעולם האמיתי.

ISR_7308

חיפשתי דרך ראויה להגיד תודה. תודה על העידוד והעזרה שאני מקבל מאז שיצאתי למסע לחקור את חכמת ההמונים, דרך ההרצאה ב-TED וכלה ביצירת הספר "המוח המשותף".

כשמחפשים רעיונות בסוף גם מוצאים. אילן יצחייק, חבר יקר שהיה בין אלו שדחפו אותי לכתוב ספר, אמר לי: "ליאור, אתה מזוהה מאוד עם TED. למה שלא תעשה אירוע ברוח TED עם הרצאות קצרות של אנשים שהשפיעו עליך לאורך השנים".

איזה רעיון נפלא חשבתי לעצמי. סטטוס אחד בפייסבוק ויורם פרידלנדר והחברים היקרים בפאזה הזמינו אותי להתארח במתחם שלהם. פנינה נפלאה ולא מוכרת בדרום תל אביב.

HAD_3142

הכנתי רשימה של 15-20 חברים שהם גם מרצים אפשריים. התחלתי לפנות לכמה מהם וחשבתי שוודאי לרבים מהם זה לא יסתדר אבל בסוף אצליח לגבש רשימה של 4-5 מרצים.

להפתעתי הרבה, כל מי שפניתי אליו הסכים מייד בשמחה. רובם אנשים עסוקים מאוד. חלקם בין המרצים הטובים והמבוקשים ביותר בארץ ובחו"ל.

אני מקווה לשתף וידאו מתוך האירוע בקרוב אבל בינתיים הנה סקירה של המרצים, החברים הנפלאים שהופיעו על הבמה.

הראשון היה חברי היקר יוסי תאגורי (זוכרים את הוידאו שבו הוא אומר לי שאין לי סיכוי להגיע ל-TED?). יוסי סיפר בהתלהבות הטיפוסית שלו ובהומור רב על תחילת הדרך שלו כיזם. איך הוא פיתח משחק שזכה למעל מיליון הורדות אבל רובן פיראטיות לכן בסופו של דבר לא הצליח לתרגם אותו להצלחה כלכלית. יוסי יזם נחוש מאוד ומאז הוא לא מפסיק לנסות ולפעול לפי המוטו (ששמע מיוסי ורדי): "מספר הכשלונות האפשריים לכל יזם מוגבל. בסופו של דבר מפסיקים להיכשל".

ISR_7346

רגע לפני שהזמנתי לבמה את יוצר הלהיטים דורון מדלי, קראתי לבמה לבן שלי, אסף צורף בן ה-4.  אספי מת על השירים של דורון ומנצל כל רגע פנוי לרקוד לצלילי אחד הלהיטים. אז הזמנתי אותו לבמה לרקוד לצלילי "מהפיכה של שמחה"

 

לאחר מכן עלה כמובן דורון מדלי. את דורון הכרתי באירוע השקת Windows XP של מיקרוסופט. ענת קלו לברון הנפלאה ואני היינו אחראים על הדגמת המוצר ודורון הוביל צוות של כ-30 רקדנים ושחקנים במחזמר שנכתב במיוחד על מנת לפאר את Windows XP, "מגשימת החלומות". בזכות האירוע הזה הכרתי את דורון. סיפר של הדיכאון ממנו סבל בצעירותו ואיך זה הוביל אותו לחיות חיים שבהם הוא מנסה לשמח אחרים ותוך כדי כך כמובן גם לשמוח בעצמו. הוא חוגג מסיבת יום הולדת מטורפת שנקראת מדלילנד מידי שנה ועומד מאחורי רבים מהלהיטים של השנה האחרונה (הנה כתבה ששודרה עליו בחדשות ערוץ 2).

ISR_7389

המרצה הבאה לימדה אותי כל כך הרבה. אביגייל טננבאום ושותפה מייקל וייס הם מאמני המרצים הטובים ביותר (והיקרים ביותר, בצדק) שאני מכיר. הם אימנו אותי בדרך לאודישן ולאחר מכן בהכנות להרצאה ב-TED. נשארנו חברים ומאז אני ממשיך ללמוד מהם על הדברים החשובים באמת בחיים, החיים עצמם. אביגייל סיפרה על הבמה איך ישבנו מייקל, היא ואני בבית קפה ושאלתי אותם מה החלום שלהם. הם סיפרו לי אז שהם חולמים לאמן את המרצים בכנס TED  העולמי. בעקבות אותה שיחה הם שלחו מייל לאחד המנהלים ב-TED, מייל שהוביל להגשמת החלום.

ISR_7467

מבין כל החברים והמרצים שעלו על הבמה, המרצה הבאה השפיעה עלי יותר מכולם. איילה בת זוגי הנפלאה שעוסקת באחד הנושאים המרתקים ביותר היום, כלכלה שיתופית. איילה היא זאת שדוחפת אותי תמיד ללכת אחרי החלומות שלי ובימים אלה היא מגשימה את החלום שלה כמרצה ויועצת עצמאית.

ISR_7475

את חנוך פיבן לא צריך להציג. הוא אחד האמנים המוכשרים והאהובים ביותר בארץ שמחלק את זמנו בין תל אביב, ברצלונה והרצאות בכל רחבי העולם. אבל מעבר לכל, הוא אדם נפלא. מסתבר שהוא היה אחד הצופים בוידאו בלוג של יוסי תאגורי ושלי ("שידורי הניסיון") ובאחד האירועים שבהם הוא היה, הוא בא להציג את עצמו ולפרגן על הבלוג. חנוך הציג את דרכו לחיות חיים מלאי סקרנות והתבוננות. התבוננות שמובילה אותו לקחת חפצים וליצור מהם יצירות שנפלא להתבונן בהן.

ISR_7522

לקראת האירוע, רבים שאלו אותי "באמת הוא יהיה? הבחור ששיחק בפאודה? הוא מגיע?".ליאור רז לא רק הגיע, הוא כבש את הקהל בסיפורו האישי המרגש. ליאור שירת כמסתערב. שירות שהשאיר בו לא מעט צלקות. לאחר מכן למד משחק והפך לשחקן ויוצר. החלום שלו היה להפיק סדרת טלוויזיה שתספר את הסיפור של המסתערבים. ביחד עם שותפו העיתונאי אבי יששכרוב, הם עברו מערוץ טלוויזיה אחד לשני וכולם אמרו להם שאין לזה סיכוי. עד שאיש אחד, יונה ויזנטל, שהיה אז ב-YES, נתן להם את ההזדמנות. ליאור קרא לכולם ללכת אחרי החלום שלהם והופתעתי מאוד ללמוד שגם לי היה חלק קטן בדרך שלו להגשים את החלום.

ISR_7535

אז הגיע הזמן להרצאה האחרונה של הערב, הרצאה שלי על הספר "המוח המשותף". מעולם לא הופעתי בפני קהל כל כך אוהב. הרגשתי זכות גדולה להיות מוקף בכל כך הרבה חברים ובני משפחה.

ועכשיו תרשו לי להודות לאנשים שבזכותם האירוע הזה יתאפשר. כפי שתוכלו מייד להתרשם, מדובר בקבוצה גדולה של אנשים שבלעדיהם, האירוע לא היה מתאפשר.

בראש ובראשונה לחברי אילן יצחייק על הרעיון לקיים אירוע מסוג זה.

תודה רבה לכל המרצים האורחים. תודה על הרצאות נפלאות והסכמתם מייד להגיע. זה לא מובן מאליו. 

ליורם פרידלנדר, פז ויפעת גליסקי, מנש וכל הצוות הנפלא בפאזה שאירחו והפיקו את האירוע במתחם היהפהפה שלהם בתל אביב. איזה אנשים קבוצה נדירה של אנשים מוכשרים ונדיבים.

לחברת סמסונג שנתנה חסות לאירוע ואפשרה בכך להפיק את האירוע (ה-Note 5 החדש שלהם הוא פצצה של טלפון חכם). תודה רבה לאודליה וכל הצוות בסמסונג. ותודה ענקית לאבישי פריז שחיבר ביננו.

לאורי גורן ואי-פוכונדר על העזרה הנדיבה שאפשרה לצלם ולשדר את האירוע. אורי גורן, חולם סדרתי, מגשים צעד אחרי צעד את החלומות שלו ומלווה אותי בכל החוויות שעוברות עלי בשנים האחרונות.

תודה ענקית לעודד טולדנו התותח, הבעלים של "סימולטני באוויר" שמהרגע ששמע על האירוע אמר "אני עושה הכל כדי לעזור לך". יחד עם רימוניניו הוביל את כל הצד הטכני באירוע כולל הקרנה, הגברה ותאורה.

תודה לישראל הדרי הצלם הנפלא. גם הוא, מייד כאשר שמע על האירוע, התנדב להגיע ולצלם. כל התמונות כאן הן שלו.

תודה לחגית מנדס ואייל עמית מחברת יוניליבר. הם הביאו ערימה ענקית של שוקולד קליק ואיפשרו לעשות ניסוי ולשאול את הקהל כמה שוקולדים יש בערימה. בסוף האירוע מי שהיה הקרוב ביותר למספר האמיתי קיבל את כל השוקולדים (אני רק יכול לדמיין איך הילדים שלו הגיבו…).

תודה לחברי היקרים דני דויטש, יונתן ניר ודני מנקין (שגר ב-LA) שמלווים אותי בהפקת סרט דוקומנטרי. יונתן הגיע עם מצלמה ואני בטוח שהוא הצליח לתפוס את הרגעים המרגשים שהיו בערב הזה כמו שרק הוא יודע.

לאריק סופר על הרעיון והביצוע להדפסת כריכות מותאמות אישית למי שלקח חלק בכתיבת הספר ולמשתתפי האירוע.

ליהונתן קלינגר על הצעת השם של הספר – המוח המשותף.

לאיתמר מ-יוקי הפקות וחגית פרבר על בימוי, צילום ושידור האירוע.

ותודה מיוחדת למישהו שלא היה פיזית באירוע אבל הנוכחות שלו בחיים שלי באה לידי ביטוי בצורה מאוד מרגשת. קוראים לו אורי אייזן. הוא גר באריזונה וצפה בשידור החי. אורי מלווה אותי בשנים האחרונות ודואג לסייע לי להגשים את כל חלומותי.

תודה אחרונה לילדים שלי ובת זוגי, אהובתי, איילה, שגם באירוע הזה, כמו תמיד, תומכת, אוהבת ועוזרת להפוך רעיון לחוויה משותפת.

HAD_3199

זאת היתה זכות גדולה להיות מוקף בכל כך הרבה אהבה בערב אחד.

תודה לכולם!

(לינק לאלבום התמונות המלא. צלם: ישראל הדרי הנפלא)

(מידע לגבי רכישת הספר בלינק הזה)

HAD_3415

 • אור

  האם יפרוסם הוידאו מהאירוע?
  אור

 • אני מקווה לפרסם לפחות את חלק מההרצאות אם לא את כולם אחרי עריכה בשבועות הקרובים. תודה, ליאור

 • uri goren

  תודה על הפרגון! אתה מהווה השראה ומורה דרך להרבה מההתנסויות והנסיונות שלי!

 • תודה רבה יקירי 🙂

 • Arik Sofer

  ליאור היקר! תודה על הפירגון! שמחתי להיות חלק מהדבר המדהים הזה שלך. המשך להפיץ את סוד חכמת ההמונים בהצלחה! 🙂 וכמובן לעזור לכל כך הרבה אנשים להגשים חלומות (על כוס קפה)… 🙂